Somalisch conflict overschaduwt hulpstroom
Nu steeds meer staatshoofden publiekelijk hun steun betuigen aan de militaire actie in Somalië, roept Oxfam de internationale gemeenschap op de aandacht te houden bij de verlammende hongersnood. De veiligheid van de burgers en een gevrijwaarde toegang tot vitale diensten is cruciaal.
Op de dag dat een verbetering in de situatie van hongersnood aangekondigd werd, benadrukte Oxfam dat de hulpstroom versterkt moet worden in plaats van de kleine vooruitgang op het spel te zetten. In deze kritieke periode verstoort een nieuwe golf van geweld de hulpverlening aan tienduizenden mensen.
“Toen droogte en hongersnood de krantenkoppen haalden, was de internationale gemeenschap heel genereus met hulp. Nu dreigt het oplaaiend geweld de door haar gefinancierde hulpinspanningen teniet te doen”, zegt Senait Gebregziabher, Oxfam-vertegenwoordiger in Somalië. “Ze geven met de ene hand en nemen met de andere, zo negeren ze de noden van de hongerige bevolkingen.”
1 stap vooruit, 2 stappen achteruit?
“In plaats van die ene stap vooruit te vieren, omdat nu minder mensen dreigen te verhongeren, gaan we met het toenemend geweld weer twee stappen achteruit. De internationale gemeenschap moet ophouden met zich achter het conflict te scharen en investeren in ernstige diplomatieke onderhandelingen”, aldus nog Senait Gebregziabher.
Oxfam meldt dat in Laag en Centraal Jiba de hulp aan 27.000 mensen opgeschort blijft sinds vorige maand, toen het conflict in Zuid-Somalië escaleerde. Een bijkomende 58.000 mensen werden zwaar getroffen doordat de distributie van belangrijke zaden en gereedschap in dit cruciale plantseizoen vertraging ondervond. Aangezien de veiligheidssituatie onstabiel is, zal de vertraging de komende weken verder toenemen.
Oxfams lokale partners in Somalië melden dat veel mensen zich voorbereiden om de stad te ontvluchten en ze vrezen dat het conflict zal leiden tot een toename van burgerslachtoffers en een verdere afzwakking van de hulpstroom.
Nood aan diplomatie
“Terwijl we aan de meeste gebieden nog levensnoodzakelijk water leveren, zagen we ons verplicht een deel van ons werk op te zeggen, zoals het graven van nieuwe waterputten. De distributie van zaden, gereedschap en geld werd vertraagd, wat de cruciale oogst van januari in gevaar brengt”, zei Gebregziabher.
“De onveiligheid weerhoudt sommige boeren er van hun velden te bewerken tijdens het plantseizoen. De Somalische bevolking trachten op dit moment de zwaarste voedselcrisis van de voorbije decennia te overleven. De internationaal gesteunde militaire acties vergroten het leed van de slachtoffers nog meer”.
Oxfam benadrukt dat de pogingen om de crisis via militaire actie op te lossen, zullen leiden tot nog meer schade voor de slachtoffers en een nog moeilijkere toegang voor hulpagentschappen. Dialoog, diplomatieke onderhandelingen en de ondersteuning van door Somalië gestuwde vredesinitiatieven, zijn volgens de organisatie de beste manieren om de crisis in te tomen.
Net in deze cruciale periode van hevige regen en overstromingen, met een verhoogd risico op ziektes, werden ook de voorziene infrastructuurwerken in het kader van publieke gezondheid en sanitaire voorzieningen opgeschort. De regen vertraagt ook de toevoer van hulp via Somalische landwegen.
Meer informatie:
Geno Teofilo, Oxfam Media Lead - Somalië
Mobile: +254 737 500 035 — kantoor: +254 20 374 1951
Alun McDonald, Media en Communicatie - Hoorn, Oost- en Centraal-Afrika
Mobile: +254 736 666 663 — kantoor: +254 202 820 0147
Lees ook: regen, zegen of vloek?, van Geno Teofilo

]
Facebook
Twitter
YouTube
Flickr
Newsletter
