Vrede en veiligheid

13 oktober 2010

Oxfam vraagt actie tegen LRA-rebellen in Noordoost-Congo

Het conflict in de Kivu’s haalt af en toe de internationale pers maar de crisis die zich ten noorden ervan afspeelt blijft totaal onderbelicht. Toch kosten de aanvallen van de LRA-rebellen bijna dagelijks meerdere mensenlevens en jagen ze honderdduizenden burgers op de vlucht. Oxfam vraagt in haar nieuw rapport dringend om meer internationale aandacht én middelen voor de bescherming van de bevolking.

Sinds september 2008 werden in het noordoosten van Congo, het zuidwesten van Soedan en het zuidoosten van de Centraal Afrikaanse Republiek meer dan 2.000 mensen gedood, 2.500 mensen ontvoerd en 400.000 mensen op de vlucht gejaagd door de LRA-rebellen (Lord Resistance Army of het Verzetsleger van de Heer*).

Aanvallen ontwrichten geïsoleerde dorpen
OCHA, het VN-bureau voor humanitaire coördinatie, telde sinds het begin van dit jaar meer dan 200 LRA-aanvallen in de Congolese districten Haut-Uélé en Bas-Uélé en nog eens 21 aanvallen in Zuid-Soedan. Die aantallen zijn zonder twijfel een onderschatting van de impact van het LRA-geweld in de regio. De extreme brutaliteit van de rebellengroep en het doelbewust treffen van burgers in geïsoleerde dorpen zorgen er immers voor dat zelfs kleinschalige aanvallen grote paniek veroorzaken waardoor hele gemeenschappen op de vlucht slaan.

Acht maanden lang was ik een gevangene van het LRA, ik werd de vrouw van een strijder die zelf ooit ontvoerd werd”, zo getuigde Joséphine, 18 jaar. “Op een dag slaagde ik er eindelijk in te ontsnappen. Ik weet niet of ik besmet ben met hiv/aids. We leven nu als vluchteling in een vreemde stad waar we ons veilig voelen omdat er enkele VN-troepen aanwezig zijn.” (**)

Honderdduizenden mensen leven elke dag in grote angst voor de LRA-rebellen. Toch wordt hun lijden veelal vergeten door de rest van de wereld. Ook Claude, 21 jaar, is een slachtoffer van het LRA. Oxfam registreerde zijn getuigenis over de gewelddaden in Haut-Uélé.

Het probleem gaat niet vanzelf weg...
In haar rapport ‘Freedom from fear vraagt Oxfam de internationale gemeenschap met aandrang om meer middelen vrij te maken voor de bescherming van de bevolking in deze vergeten crisis. Door de huidige onveiligheid en een gebrek aan fondsen is de humanitaire hulp er zeer moeilijk. De regeringen van de betrokken landen en de internationale gemeenschap moeten de politieke wil tonen om structurele oplossingen aan te reiken voor de beëindiging van het conflict.

Dat moet dringend gebeuren want het probleem zal niet vanzelf verdwijnen. Integendeel, het uitblijven van actie ter bescherming van de bevolking eist elke dag meer slachtoffers. Omdat de rebellen actief zijn in meerdere grensgebieden is ook een regionale en internationale aanpak nodig waarbij de VN-vredestroepen in de verschillende landen samenwerken. Ondertussen tracht Oxfam samen met lokale partners om meer dan 40.000 mensen van drinkbaar water te voorzien in Dungu en Niangara en om de voedselzekerheid te garanderen voor 2.000 gezinnen.

Meer info:
- Steven Van Damme, Humanitair lobbyverantwoordelijke, tel. 02 501 67 42 — sva (at) oxfamsol.be
- Oxfam-rapport Freedom from Fear


(*) LRA of Lords Resistance Army: rebellengroep die midden jaren tachtig ontstond in Noord- Oeganda onder leiding van Joseph Kony. Na meer dan twintig jaar conflict in Noord-Oeganda bevindt de rebellengroep zich nu o.a. in Congo, Zuid-Soedan en de Centraal Afrikaanse Republiek. De groep staat bekend om zijn brutale en extreem gewelddadige manier waarop deze terreur zaait onder de bevolking. Vaak worden kinderen ontvoerd en ingelijfd als kindsoldaten of als seksslaven. In 2005 werden door het Internationaal Strafhof arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen de leiders van het LRA.

(**) De namen van de getuigen werden gewijzigd om hun privéleven te beschermen.

  • (PDF - 111.2 kB)
  • (PDF - 68.1 kB)