Mali: een schitterend landbouwproject

Mali is een van de armste landen ter wereld. 73 procent van de bevolking leeft met minder dan 1 dollar per dag. Het analfabetisme is enorm: bijna 70 procent van de kinderen gaat niet naar school. De algemene levensstandaard is buitengewoon laag. Je zou haast denken dat dit een verloren regio is. Toch kwam er onlangs goed nieuws uit deze hoek van Afrika.
Wij gingen ter plaatse kijken en waren aangenaam verrast. In de regio rond de stad Kayes, in het westen van Mali, steunt Oxfam-Solidariteit sedert enkele jaren 17 landbouwcoperaties. Al deze coperaties zijn lid van de vereniging URCAK (de Regionale Unie van Landbouwcoperaties in Kayes). Deze boerenvereniging boekte op korte tijd opmerkelijke resultaten. Door een goede samenwerking en een beperkte voorfinanciering van hun activiteiten, ontstond er binnen URCAK een geweldige dynamiek. Door akkertjes op de oever van de Senegalrivier te irrigeren, kunnen de boeren het hele jaar door oogsten en kunnen zij hun productie en inkomsten fors doen stijgen. Ook de vrouwen worden steeds vaker in het productieproces ingeschakeld waardoor zij een steeds belangrijkere positie binnen het gezin en de maatschappij bekleden.
Het goede nieuws is dat deze positieve evolutie in de eerste plaats te danken is aan de inzet van de plaatselijke bevolking. Door de creativiteit, de werklust en het verstandige gebruik van de financile middelen die zij van ons kregen, verbeterde hun levenskwaliteit aanzienlijk. Kortom: wij zijn zeer onder de indruk van de resultaten die de mensen in deze regio boekten.
Vrouwen nemen het heft in handen.
Het rollenpatroon in Mali is erg strikt. Vrouwen moeten zich in de eerste plaats bezighouden
met het huishouden en wat zich daarrond afspeelt: hout sprokkelen, voor de kinderen
zorgen, eten maken,... Aangezien zij zelf geen geld verdienen zijn zij volledig afhankelijk
van hun man.
Binnen de boerenvereniging URCAK zijn er sinds kort een aantal vrouwen die hun problemen willen aanpakken. Mevrouw Goundo Kamisokko, die aan het hoofd van deze vrouwenbeweging staat, vat het goed samen: “Doordat vrouwen in Mali bijna geen land bezitten, kunnen zij geen gewassen kweken. Hierdoor hebben zij weinig of geen inkomsten. Door deel uit te maken van URCAK kunnen vrouwen een lening krijgen om zaaigoed te kopen. Dat stelt hen in staat een akkertje te bewerken en zo wat extra geld te verdienen.” De vrouwenbeweging boekt succes! Steeds meer vrouwen starten een eigen handeltje.
Een van hen vertelt: “Elk jaar vieren we Tabaski, een feest waarbij wij een ram slachten. Met het geld van de lening die ik via URCAK kreeg, kocht ik vier maanden geleden twee rammetjes. En voor onszelf en n om verder te verkopen. Ik kocht het dier voor 40.000 CFA-frank en verkoop het voor 100.000 CFA-frank. Het dier kost bijna niets in onderhoud want het eet alleen ons keukenafval en een beetje hooi. Dat is toch een goede investering, niet?” Dit soort verhalen hoor je veel in deze streek.We komen langs een veld en ontmoeten een andere vrouw. Ze staat op een piepklein akkertje ijverig te schoffelen. “Wat verbouw je?”, vraag ik. “Uien!”, antwoordt ze lachend. “Levert deze akker genoeg op om van te leven?” “Tuurlijk niet! Maar mijn man heeft wat verderop een groter stuk land en met de opbrengst daarvan kunnen we onze graanschuur vullen. Zo hebben we de nodige reserves.Wat ik verdien met de gewassen die ik hier kweek, is extra. Met dit geld kan ik mijn dochter naar school sturen.”
Koopkracht van de vrouw: noodzakelijke schakel tot ontwikkeling.
Toen Oxfam-Solidariteit enkele jaren geleden geld investeerde in waterpompen en een
irrigatienetwerk, verbeterde de oogst aanzienlijk. Tevoren konden de landbouwers alleen
tijdens het regenseizoen (drie tot vier maanden per jaar) op hun land werken. Nu kunnen
ze dankzij de irrigatie hun akkers het hele jaar door bewerken. De mannen hebben steeds
minder de tijd om hun gewassen naar de markt te brengen. Daarom doen de vrouwen het.
We treffen een vrouw aan bij de kleine bananenplantage van haar man. Ze kijkt toe terwijl
hij de trossen bananen klaarmaakt voor transport. Ook zij doet haar verhaal: “Mijn man
werkt keihard. Hij is een uitstekende landbouwer en het rendement van zijn
bananenplantage ligt zeer hoog. Echt waar, hij kent de boerenstiel als geen ander maar hij
komt er niet toe zijn waar op de markt te brengen. Daarom doe ik het. De opbrengst
verdelen we eerlijk. 150 CFA-frank gaat naar mijn man. Dat is logisch want hij doet de
aanplantingen, hij koopt de meststoffen en de diesel voor de irrigatiepomp en betaalt het
huurgeld van de pomp. Het transport per boot kost 50 CFA-frank. Ik hou 50 CFA-frank voor
mezelf die ik kan spenderen aan kledij, de schoolopleiding van mijn kinderen en
geneesmiddelen.”
Doordat de vrouwen steeds meer hun eigen uitgaven kunnen bepalen n een noodzakelijke schakel zijn bij het handel drijven, gaan mannen hen ook steeds meer als gelijke partners beschouwen.
Educatie is de sleutel tot ontwikkeling.
Mevrouw Goundo Kamisokko plaatst een kanttekening bij de situatie van de vrouwen: “Deze vrouwen zijn moedig en zoeken voortdurend naar nieuwe middelen om de levensomstandigheden van de familie te verbeteren, maar de meesten onder hen kunnen niet lezen of schrijven. Dat plaatst hen in een zwakke positie en zij zijn zich daar ook van bewust. Als je een handeltje wil opzetten, moet je kunnen lezen, schrijven en rekenen.Wat moet je doen als je zelfs geen eenvoudige kostenberekening kan maken of een eenvoudige boekhouding kan houden?” Daarom sturen de meeste vrouwen hun kinderen naar school. Zij investeren in de toekomst van hun kinderen om hen de kansen te geven die zij zelf nooit hadden.
Hoe steunt Oxfam-Solidariteit dit project?
Oxfam financierde de aanleg van betonnen irrigatiekanaaltjes waardoor de boeren
het hele jaar door op hun akkers kunnen werken.
Oxfam financierde de aankoop en installatie van waterpompen waarmee men water
uit de Senegalrivier kan oppompen om via de irrigatiekanaaltjes de akkers te
bevloeien.
Oxfam financierde de trainingen die URCAK gaf aan de verantwoordelijken binnen
de landbouwcoperaties en leerde hen technieken aan om op een intensieve
manier, het hele jaar door, drie verschillende gewassen op dezelfde akker te
verbouwen.
Oxfam financierde URCAK bij de cordinatie en de opvolging van de aanplantingen
op de akkers en hielp de boeren bij de planning van de landbouwactiviteiten en de
analyse van hun opbrengstresultaten.
Oxfam zorgde deels voor de financiering van landbouwwerktuigen en
productiemiddelen.
Oxfam zorgde voor een persoon die het project opvolgt en waarbij de boeren
terecht kunnen voor strategische begeleiding en advies.
Wat in de toekomst?
Dit landbouwproject loopt momenteel op volle snelheid. De samenwerking met URCAK verloopt uitstekend en het project is een succes. Op successen willen wij voortbouwen. De 350 families die eraan meewerken zullen de basis leggen voor een landbouwmethode die voor chte groei en chte ontwikkeling zorgt. Het is onze doelstelling dat URCAK op korte termijn in grote mate zelfstandig wordt en zijn activiteiten autonoom kan verderzetten en uitbouwen. Dit is een ambitieus plan en om het uit te voeren zullen we in de toekomst nog heel intens moeten samenwerken.
Help ons deze mensen te steunen.
Schenk Nu ! Zonder uw steun kunnen wij hen niet helpen.
Maak daarom nog voor het einde van het jaar een gift
over en help ons de mensen te steunen die wel over de wil,
maar niet over de financile middelen beschikken om hun
levensomstandigheden te verbeteren. Steun hen. In Mali, en elders in de wereld.


Facebook
Twitter
YouTube
Flickr
Newsletter
