Gezondheid

24 mei 2011

Gezondheidszorg: vrijhandel laat arme landen in de kou staan

Tijdens de rondetafel van 10 mei 2011 heeft het Actieplatform Gezondheid en Solidariteit zijn Manifest over het recht op gezondheid voorgesteld. Maar hebben de politiek verantwoordelijken ook goed geluisterd. Afwachten…

Het Actieplatform (*) heeft een lang lijstje met eisen voor het beleid: de commercialisering van de gezondheidszorg bestrijden, een beleid van sociale bescherming verdedigen, het gebrek aan personeel in de gezondheidszorg bestrijden zowel op nationaal als op internationaal vlak.

De sp.a senatrice en professor Marleen Temmerman, die zelf gynaecologe is, zet zich al sinds vele jaren in voor deze problematiek. Tijdens de rondetafelconferentie benadrukte de gastvrouw de grote discrepantie die er bestaat tussen het officiële beleid inzake gezondheidszorg en de realiteit die arme mensen in Noord en Zuid aan den lijve ondervinden.

1 persoon op 3 kan zich geen geneesmiddelen veroorloven

Heel wat internationale conventies en ook Belgische wettelijke bepalingen garanderen het recht op gezondheidszorg, stelde professor Marleen Temmerman. “Toch bestaat er een enorme kloof tussen het belang dat officieel aan deze thematiek gehecht wordt in het kader van de Belgische ontwikkelingspolitiek en het gevoerde beleid”, vervolgde de arts. “Gezondheidszorg is niet langer een prioritaire sector in heel wat programma’s voor ontwikkelingssamenwerking met onze partnerlanden. De Democratische Republiek Congo is daar een sprekend voorbeeld van.”

Die ongelijke toegang tot gezondheidszorg in het Zuiden heeft meerdere oorzaken: een gebrekkige infrastructuur, een tekort aan gekwalificeerd personeel en aan investeringen. De toegang tot geneesmiddelen is een andere zorg. “Zo’n 2 miljard mensen, vooral dan in ontwikkelingslanden, moeten het stellen zonder geneesmiddelen. En 80% van de geneesmiddelen worden verbruikt door slechts 20% van de wereldbevolking”, zo verduidelijkte Katrien Vervoort, beleidsmedewerkster van Oxfam-Solidariteit.

India, apotheek van Afrika

De bevolkingen van heel wat arme landen kunnen zich gewoonweg geen geneesmiddelen veroorloven. Daarom moeten de goedkopere, generische geneesmiddelen absoluut verdedigd worden. Doordat het principe van de intellectuele eigendom vaak tot in het extreme verdedigd wordt als een essentieel onderdeel van de kenniseconomie, brengen de westerse landen de mogelijkheid om generische geneesmiddelen te produceren in gevaar.

India is een van de belangrijkste producenten: het produceert tot 70% van de generische geneesmiddelen die bestemd zijn voor Afrika en ook meer dan 80% van de aidsgeneesmiddelen die op het continent gebruikt worden. Het vrijhandelsakkoord dat India en de Europese Unie momenteel onderhandelen, bevat bepalingen om de intellectuele eigendom te beschermen. Indien deze toegepast worden, dan zal de productie van generische geneesmiddelen stukken duurder worden en kan het leven van een hele bevolking bedreigd zijn”, aldus nog Vervoort

Dit Indiase voorbeeld illustreert nog maar eens dat een coherente politiek op internationaal vlak van levensbelang is. "We kunnen het gewoon niet maken dat we in ons beleid rond ontwikkelingssamenwerking het accent leggen op gezondheidszorg terwijl we tegelijk handelsakkoorden afsluiten die deze samenwerking hypothekeren”, besluit Katrien Vervoort. Het is mogelijk het recht op gezondheid voor iedereen te verzekeren; alles hangt af van de politieke keuzes die gemaakt worden.”


(*) Het Actieplatform Gezondheid en Solidariteit werd opgericht in 2007 door vakbonden en ziekenfondsen, diverse netwerken en verenigingen, door ngo’s waaronder Oxfam-Solidariteit en vertegenwoordigers van een aantal universiteiten.
Het platform wil een progressief en eerlijk gezondheidsbeleid bevorderen in België, in Europa en internationaal. Daarom legt het zich toe op het informeren en bewust maken van de beroepskrachten en van de bevolking. Het toont aan dat de neoliberale politiek nefaste gevolgen kan hebben voor de sociale bescherming en de publieke gezondheidszorg. Het platform verdedigt en bevordert een progressief en solidair gezondheidszorgbeleid.


Meer info
- contacteer Katrien Vervoort, beleidsmedewerkster Sociale Basisvoorzieningen bij Oxfam-Solidariteit 02 501 67 56 — kve(at)oxfamsol.be
- het Manifest voor het recht op gezondheid van het Actieplatform Gezondheid en Solidariteit:
- Nota over de impact van het EU-India vrijhandelsakkoord op gezondheid
- bezoek de site van het Actieplatform Gezondheid-Solidariteit

  • (PDF - 1 MB)
  • (PDF - 371.5 kB)