Bill Gates schudt de G20-leiders flink wakker
Wellicht zal de hulp van rijke landen tegen het einde van 2012 met minstens 9,5 miljard dollar inkrimpen. Volgens nieuwe berekeningen van Oxfam in het kader van de G20-top (op 3 en 4 november) zou dit de grootste daling zijn van hulp in de laatste 15 jaar.
Oxfam noemt de cijfers “schaamteloos en pijnlijk voorspelbaar” en zegt dat dit aantoont dat de armste mensen zullen moeten opdraaien voor de bezuinigingen in de rijke landen. De organisatie roept de G20 op de hulp aan ontwikkelingslanden niet in te perken en andere manieren te blijven zoeken om geld in te zamelen voor arme landen die getroffen worden door de economische crisis en door de klimaatverandering.
Grote en kleine ‘bezuinigers’
9 miljard dollar zou voldoende zijn om onderwijs te bieden aan meer dan de helft van de 67 miljoen kinderen die vandaag geen school kunnen lopen. Arme landen zoals Bangladesh, Benin en Mozambique worden nu al door de besparingen getroffen en zien ongeveer de helft van hun budget voor basisonderwijs verdwijnen.
De Oxfam-cijfers zijn gebaseerd op de bestaande en verwachtte hulpbudgetten voor 2010-2012 van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). De inkrimpingen in de buitenlandse hulp draaien in het totaal rond 11,2 miljard dollar.
De grootste ‘bezuinigers’ zijn Italië, de Verenigde Staten, Spanje en Nederland. De vermindering van het budget wordt maar gedeeltelijk gecompenseerd door een forse stijging van de Australische hulp en kleinere stijgingen in het Verenigd Koninkrijk en Duitsland, waar het budget voor ontwikkelingshulp steeds een vast percentage van het nationaal inkomen is. In andere landen, waaronder Frankrijk en Canada, blijft het hulpbudget gelijk.
Ontwikkelingslanden spelen sleutelrol in groei
Oxfam sluit zich aan bij Bill Gates, die de G20 top in Cannes eind deze week zal onder druk zetten om de zogenaamde ‘Robin Hoodtaks’ of Financiële Transactie Taksen (FTT) in te voeren voor banktransacties, hedge funds (speculatie) en andere financiële instellingen. Gates zal ook aandringen op een eerlijke internationale belasting op uitstoot door de scheepvaart.
Oxfam benadrukt hierbij dat ontwikkelingslanden een sleutelrol spelen bij het stuwen van de globale groei. Een inkrimping van het budget voor ontwikkelingssamenwerking zal die rol enkel maar ondermijnen.
Oxfam woordvoerder Max Lawson zei: “Dit is de grootste bedreiging voor ontwikkelingshulp in 15 jaar tijd. In plaats van het budget in te krimpen, moeten rijke landen de beloftes aan de armste mensen nakomen, want die hebben vandaag meer dan ooit te lijden onder de gevolgen van de economische crisis en de klimaatverandering.“
“Hulp is slechts een kleine hap uit het inkomen van rijke landen dus dit soort budgetverlaging is vooral symbolisch. Een gemakkelijk doelwit in moeilijke tijden”, zei Lawson.“ Het aantal mensen in de wereld dat honger lijdt, ligt heel wat hoger dan de bevolking van Noord-Amerika en Europa samen. Hoe kunnen we aan die mensen vertellen dat er geen geld is voor ontwikkelingshulp terwijl de bankiers die de schuld dragen voor de huidige crisis hun zakken vullen met bonussen?”
Economische zwaargewichten geloven in de Financiële Transactietaks
Het pleidooi voor een Financiële Transactietaks (FTT) wordt o.a. gedragen door economische zwaargewichten in Frankrijk en Duitsland, door 1.000 economisten – waaronder Nobelprijswinnaars – en door mensen als George Soros, de Amerikaanse miljardair die de hedge funds in de jaren 70 tot leven riep. Oxfam wil samen met een coalitie van landen van dit G20-momentum gebruik maken om duidelijk te maken dat zij bereid zijn hun eigen FTTs door te drukken.
Oxfam dringt ook aan op een rechtvaardige belasting op de stijgende uitstoot van broeikasgassen door de internationale scheepsvaart. Dit zou niet enkel de vervuiling inperken maar ook 25 miljard dollar per jaar vrijmaken om het Green Climate Fund te versterken.
Contactpersonen van Oxfam op de G20-top in Cannes:
Matthew Grainger (Engels)
matt.grainger@oxfaminternational.org — +44 773 0680 837
Angela Corbalan (Frans)
angela.corbalan@oxfaminternational.org — +32 473 562 260
Beleidsmedewerkster van Oxfam-Solidariteit in Brussel:
Katrien Vervoort, ontwikkeling en sociale basisvoorzieningen
kve@oxfamsol.be — +32 2 501 6756


Facebook
Twitter
YouTube
Flickr
Newsletter
