2015, de tijd loopt

17 oktober 2006

50.000 mensen vragen regering aandacht voor Millenniumdoelstellingen

Op vrijdag 15 september ging een coalitie van 20 organisaties 50.000 verzoekschriften afgeven aan Herman De Croo. Met die verzoekschriften eisen de ondertekenaars dat de Belgische regering al het nodige doet om de Millenniumdoelstellingen te realiseren.

Schrijf geschiedenis. Schrijf armoede de wereld uit!

In aanwezigheid van volksvertegenwoordigers en senatoren van de Commissies Globalisering en Buitenlandse Zaken vroegen 20 organisaties aan de kamervoorzitter om met een engagementsverklaring de “armoede de wereld uit te schrijven.” Hij kreeg daarvoor een potlood van 1,80m lang mee, aangepast aan de opdracht.

Appl aan de politici

En jaar geleden, op 9 september 2005, startte de Vlaamse Noord-Zuidbeweging een gecordineerde campagne onder de naam 2015 DE TIJD LOOPT. Op die dag werd ook een opgemerkte tv-spot gelanceerd waarin heel wat Vlaamse BV’s zich uitspraken voor de verwezenlijking van de millenniumdoelstellingen.

Voor de start van de campagne had amper 5 % van de Vlamingen gehoord van de millenniumdoelstellingen. In december 2005 was dat percentage reeds spectaculair gestegen tot 40%. Mensen tekenden ook massaal het verzoekschrift.

Met de overhandiging van 50.000 verzoekschriften richt de Vlaamse Noord-Zuidbeweging een vernieuwd appl aan de politici. Concreet vragen we dat de Kamer zich, in hoofde van haar voorzitter, engageert om de opvolging van het regeringsbeleid inzake de millenniumdoelstellingen op haar agenda te zetten.

"Onze aandacht zal niet verslappen!"

Voorzitster Mieke Molemans van 11.11.11 gaf toelichting bij de activiteiten en resultaten van het eerste campagnejaar rond de millenniumdoelstellingen. Ze wees op de povere plaats van Belgi in de index van betrokkenheid bij de ontwikkeling: "Het landenrapport 2006 zet Belgi slechts op de 15e plaats van de 21 rijkste landen, ver achter Nederland en de Scandinavische landen."

Mieke Molemans vroeg ook een ruim parlementair debat over de prioriteiten inzake ontwikkelingssamenwerking: "De discussie over de begroting van ontwikkelingssamenwerking op 10 oktober is een goed moment om een plenair debat aan te zwengelen." Afsluiten deed ze met een waarschuwing: "De regering moet zich niet vergissen; onze aandacht zal niet verslappen!"

Kamervoorzitter De Croo sloeg mea culpa in naam van zijn collega’s in het parlement en erkende dat de politiek dringend actie moet ondernemen om de millenniumdoelstellingen te realiseren. Hij ondertekende een engagementsverklaring die zegt dat het parlement het werk van de regering inzake de millenniumdoelstellingen zal opvolgen.

Wereldwijde actie tegen armoede

Het afgeven van de verzoekschriften past in een nieuwe mobilisatie van het wereldwijde GCAP (Global Call for Action against Poverty). De GCAP-campagne roept al haar leden op voor een maand van mobilisatie die loopt van half september (de start van de jaarvergaderingen van het IMF en Wereldbank) tot 17 oktober (de internationale dag tegen de armoede). 2015 DE TIJD LOOPT geeft in Vlaanderen gewicht aan deze internationale campagne.

Meer informatie: www.detijdloopt.be