167.269 mensen willen waardig werk

Op 7 oktober, de Internationale dag voor waardig werk, heeft Oxfam-Solidariteit haar twee jaar lopende campagne afgerond. Een delegatie van vakbonden en ngo’s verzocht de Belgische werkgeversfederatie VBO en de federale parlementsleden om te blijven hameren op waardig werk.
167 269 handtekeningen betekent: missie geslaagd voor de Coalitie Waardig Werk. Onder de noemer “STOP! Werknemers zijn geen gereedschap” hebben vakbonden en ngo’s, waaronder Oxfam-Solidariteit, arbeidsrechten in de kijker geplaatst en de steun van het publiek gekregen bij haar rechtmatige eisen om van waardig werk een prioriteit te maken. Gezien de economische en sociale crisis blijft deze thematiek overigens brandend actueel.
Succes van de campagne smaakt naar meer
Behalve die vele handtekeningen kon de campagne nog enkele mooie successen boeken. Zo kon ze beletten dat er een investeringsakkoord werd afgesloten tussen de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie en Colombia. In dat akkoord werden, op vraag van Colombia, immers geen clausules opgenomen in verband met arbeidsrechten. Nochtans worden de rechten van werknemers én de mensenrechten regelmatig geschonden in dat land.
Het Federaal parlement heeft ook een resolutie aangenomen waardoor de regering strengere sociale normen moet hanteren in haar internationale betrekkingen en bij het afsluiten van investeringsakkoorden. De Vlaamse, Waalse en Brusselse regeringen hebben de noodzaak aan sociale normen bij internationale commerciële en investeringsakkoorden eveneens in hun regeringsverklaring ingeschreven.
Waardig werk werd bovendien geïntegreerd in de nieuwe Belgische wet voor ontwikkelingssamenwerking, hetgeen betekent dat het Belgische ontwikkelingsbeleid o.m. tot doel heeft de werkomstandigheden in het Zuiden te verbeteren. En de Federale Raad voor Duurzame Ontwikkeling (FRDO) heeft de Belgische regering opgeroepen het respect voor arbeidsrechten als een criterium te hanteren bij openbare aanbestedingen.
Een maxi gereedschapskist voor werkgevers en parlementsleden
Wat kan je beter cadeau geven dan een flinke gereedschapskist om werkgevers en parlementsleden aan het werk te houden? Met een symbolische gereedschapskist toog een delegatie van vakbonden in naam van de coalitie waardig werk naar de Belgische Werkgeversfederatie VBO. Zij benadrukte de noodzaak van een internationaal juridisch systeem voor de bescherming van de arbeidsrechten, o.a. via de ondernemingsraden. Daarop beloofde het VBO een task force rond waardig werk op te richten samen met de vakbonden.
Ondertussen luisterden de actievoerders buiten op het Albertinaplein naar de getuigenissen van werknemers uit Noord en Zuid. “Zowel in Europa als in Azië voelen werknemers de druk voor meer flexibiliteit toenemen en ze zien hun rechten steeds meer in het gedrang komen. Bij acties als deze versterken de werknemers uit Noord en Zuid hun solidariteit.” Zo verklaarde Sri Wulandari, medewerkster van het Asia Monitoring Resource Centre (AMRC), een Aziatische Oxfam-partner. Er waren heel wat partners uit het Zuiden van de partij om deze symbolische actie te ondersteunen.
Daarna togen de aanwezigen met de reuze gereedschapskist en een reuzegrote hamer naar het Federaal parlement waar een tweede delegatie de eisen van de coalitie deponeerde op de tafel van kamervoorzitter André Flahaut.
“Wij hebben de Belgische overheid gevraagd om waardig werk op de agenda te houden”, verklaarde Xavier Declercq, directeur noordprogramma bij Oxfam-Solidariteit. Niet bepaald een licht verzoek, gezien de huidige politieke context, maar de aanwezige parlementsleden konden zich hier toch toe verbinden.
Het politieke lobbywerk gaat voort
Waardig werk op de politieke agenda houden, is een werk van lange adem en je mag de druk niet laten verminderen. “Als voorzitter van de EU kan de Belgische regering waardig werk op internationaal vlak bevorderen”, verklaarde Declercq na de ontmoeting.
Mora Sar van Oxfam-partner CFSWF (Cambodian Food & Service Workers) merkte verbaasd op dat Belgische burgers vlot gehoor vinden bij hun parlementsleden. “In mijn land behoort de rechtstreekse dialoog tussen de werknemers en de politiek verantwoordelijken nog niet tot de mogelijkheden”, zo zei hij.
Het komt er nu op aan voort te bouwen op de geboekte vooruitgang. Door het gebrek aan een stabiele regering blijft er in andere dossiers nog werk aan de winkel. De coalitie zal blijven druk uitoefenen opdat de Delcrederedienst bij de financiering en de verzekering van buitenlandse projecten van Belgische ondernemingen de fundamentele arbeidsnormen zou respecteren. De coalitie zal ook blijven ijveren voor een wet op de bedrijfstransparantie. Het respect voor werknemers mag niet gegijzeld worden door Belgische geschillen. Daarom blijven we erop hameren!
Meer achtergrond over de Campagne Waardig Werk: www.oxfamsol.be/werk
Informatie over onze partners:
- Asia Monitoring resource Centre
Cambodian Food & Service Workers


Facebook
Twitter
YouTube
Flickr
Newsletter
